Structure of the Commission:

The San Bernardino LAFCO is composed of seven voting members, with four alternate members who vote only in the absence or abstention of a voting member. The seven members and their alternates represent all levels of local government. Two members are elected county supervisors and are selected by the Board of Supervisors. Two members are elected city council members and are selected by the mayors of the twenty-four cities within San Bernardino County. Two members are elected members of a special district board of directors and are selected by the presidents of the fifty-one independent special districts in San Bernardino County. These six elected officials select a “public” member who is not affiliated with county, city, or special district governments. Alternate members for the county, city, special district, and public categories are selected in the same manner. Each commissioner and alternate serves a four-year term.

Current Voting Members

Joe Baca Jr.

County Member (Fifth Supervisorial District)

Term Expires May 2021

Jim Bagley

Chair, Public Member

Term Expires May 2022

Dr. Kimberly Cox

Special District Member (Mojave Water Agency)

Term Expires May 2024

James V. Curatalo

Special District Member (Cucamonga Valley Water District)

Term Expires May 2022

Curt Hagman

County Member (Fourth Supervisorial District)

Term Expires May 2023

Larry McCallon

City Member (City of Highland)

Term Expires May 2022

Acquanetta Warren

Vice Chair, City Member (City of Fontana)

Term Expires May 2024

Alternate Commission Members

Vacant

Alternate Public Member

Rick Denison

Alternate City Member (Town of Yucca Valley)

Term Expires May 2022

Steven Farrell

Alternate Special Districts Member (Crestline Village Water District)

Term Expires May 2022

Dawn Rowe

Alternate County Member (Third Supervisorial District)

Term Expires May 2021